Разлика помеѓу преработките на „Сува“

Додадени 26 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: bo:སུ་ཝ།; козметички промени
с (Бот Додава: ms:Suva)
с (Бот Додава: bo:སུ་ཝ།; козметички промени)
{{Infobox Settlement
|official_name = Сува<br />Suva
|other_name =
|native_name =
'''Сува''' е главен и најголем град на [[Фиџи]]. Тој се наоѓа на југоисточниот брег на островот [[Вити Леву]], во Централната област на покраината [[Рева (покраина)|Рева]] каде е и административен центар. Во [[1877]] година, било решено да се назначи градот како главен град на Фиџи како колонија . Според пописот од 2007 година градот Сува имал население од 85.691. Вклучувајќи ги и предградијата, населението на [[Голема Сува]] има 172.399.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
{{Фиџи-никулец}}
{{Главни градови во Океанија}}
 
 
[[Категорија:Фиџи]]
[[bg:Сува]]
[[bn:সুভা]]
[[bo:སུ་ཝ།]]
[[ca:Suva]]
[[cs:Suva]]