Разлика помеѓу преработките на „Доцна антика“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: gl:Antigüidade tardía; козметички промени
с (Бот Додава: gl:Antigüidade tardía; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''Доцна антика''' е груба [[Периодизација|периодизација]] за периодот од [[Наша ера|н.е.]] помеѓу [[300]] - [[600]] година, употребена од историчарите и научниците за да се опише интервалот помеѓу Класичната [[Антика|Антика]] и [[Среден век|Средниот Век]] воглавно во [[Европа]] и [[Медитеран]]скиот свет. Тоа е временскиот период помеѓу пропаста на [[Римска империја|Западната Римска империја]] од [[3 век]] н.е натаму, се до [[Ислам]]ското освојување, и повторното формирање на [[Источна Европа]] под името [[Византиска империја]]. Терминот ''Spätantike'', буквално '''"Доцна антика"''', бил употребен од германските историчари од моментот кога ја популаризирал [[Alois Riegl|Алојз Ригли]] во раниот 19 век.
 
 
 
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://musmk.org.mk/mk/oddeli/arheologija.php#docnoantickazbirka Музеј на Македонија]
* [http://ccat.sas.upenn.edu/jod/wola.html Worlds of Late Antiquity], from the [[Универзитет на Пенсилванија]]
* [http://college.hmco.com/history/west/mosaic/chapter4/ Mosaic], извори, документи и клучни термини во Доцната антика.
* [http://www.fordham.edu/halsall/sbook1b.html The End of the Classical World], извори и документи од Книга на Интернет за Средниот век
* [http://www.nipissingu.ca/department/history/MUHLBERGER/ORB/OVINDEX.HTM Overview of Late Antiquity], од ORB [http://the-orb.net/]
* [http://www.nipissingu.ca/department/history/MUHLBERGER/ORB/LT-ATEST.HTM Оддел за Доцна Антикаво Медитеранот на ОРБ] од ОРБ [http://the-orb.net/]
 
 
{{археологија-никулец}}
 
[[Категорија:Доцна антика]]
[[fi:Myöhäisantiikki]]
[[fr:Antiquité tardive]]
[[gl:Antigüidade tardía]]
[[he:שלהי העת העתיקה]]
[[id:Abad Kuno]]