Разлика помеѓу преработките на „Бурбонци“

Одземени 82 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: id:Wangsa Bourbon; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: id:Wangsa Bourbon; козметички промени)
Годините се однесуваат на владеењето.
 
* [[Анри IV од Франција]], Велики (1589–16101589–1610)
* [[Луј XIII од Франција]], Праведниот (1610–16431610–1643)
* [[Луј XIV од Франција]], Кралот Сонце (1643–17151643–1715)
* [[Луј XV од Франција]], (1715–17741715–1774)
** [[Филип II од Орлеан]] (Регент) (1715–17231715–1723)
* [[Луј XVI од Франција]] (1774–17921774–1792)
* [[Луј XVIII од Франција]] (1814–18241814–1824)
* [[Шарл X од Франција]] (1824–18301824–1830)
* [[Луј-Антоан, Војвода од Ангулем, Луј XIX]] (1830)
* [[Луј-Филип]] (Династија Бурбон-Орлеан) (1830-1848)
Годините се однесуваат на владеењето.
 
* [[Филип V од Шпанија]] (1700–17241700–1724 и 1724–17461724–1746)
* [[Луј I од Шпанија]] (1724; владеел помалку од една година)
* [[Фердинанд VI од Шпанија]] (1746–17591746–1759)
* [[Карло III од Шпанија]] (1759–17881759–1788)
* [[Карло IV од Шпанија]] (1788–18081788–1808)
* [[Фердинанд VII од Шпанија]], ''Посакуваниот'' (1813–18331813–1833)
* [[Изабела II од Шпанија]] (1833–18681833–1868)
* [[Алфонсо XII од Шпанија]] (1875–18851875–1885)
* [[Алфонсо XIII од Шпанија]] (1886–19311886–1931)
* [[Хуан Карлос I од Шпанија]] (1975–денес1975–денес)
 
=== Луксембург ===
Годините се однесуваат на владеењето.
 
* [[Жан, Голем војвода од Луксембург]] (1964–20001964–2000)
* [[Анри, Голем војвода од Луксембург]] (2000–present2000–present)
 
 
[[hu:Bourbon-ház]]
[[hy:Բուրբոններ]]
[[id:BourbonWangsa (wangsa)Bourbon]]
[[is:Búrbónar]]
[[it:Borbone]]