Разлика помеѓу преработките на „Римска Република“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==Државно уредување==
Римската република имала хијерархија на избрани [[Римски магистрат|магистрат]]и со различни овластувања. Римското уредување од времето на републиката подоцна го инспирирало уредувањето на многу [[средновековие|средновековни]] градови-држави, но и други државни творби на современото време, од [[ренесанса]]та до денес.
 
Од посебно значење биле следните елементи на државното уредување на Римската република:
3.886

уредувања