Разлика помеѓу преработките на „Крал на Рим“

Додадени 145 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
{{Римска влада}}
'''Рекс''' или [[кралКрал]] на [[Римско кралство|Рим]]''' или '''Рекс''' ([[латински јазик|лат.]]: rex, regis) бил главниот магистрат на [[Римско кралство|Римското кралство]].
 
Сите [[крал]]еви, со исклучок на [[Ромул]], кој функцијата ја добил со самото основање на градот, биле избрани од страна на народот за да служат доживотно, а ниту еден до престолот не дошол со вооружена сила. Иако кај првите четири [[монарх|монарси]] немало принцип на наследство, со петиот крал, [[Луциј Тарквиниј Приск|Тарквиниј Приск]], кралското наследство се востановило според женскиот дел на семејството на починатиот крал. Поради тоа, древните историчари тврделе дека кралот бил избиран врз основа на неговите доблести, а не поради потеклото.
 
==Попис на Римските кралеви <ref>[http://www.statemaster.com/encyclopedia/Kings-of-Rome Kings of Rome, NationMaster.com] [[англиски јазик|анг.]]</ref>==
{| class="wikitable"
|-
3.886

уредувања