Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Одземен 11 бајт ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Римска Империја (со користење на HotCat))
с
Престолнина на источниот цезар [[Галериј]] бил градот [[Сирмиум]] (денешна [[Сремска Митровица]] во Војводина, Србија),
 
Престолнина на западниот цезар [[Констанциј I Хлор]] бил град Аугуста Треворорум (денешен [[Трир]], во [[Германија]]), во близина на реката [[Рајна (река)]] која ја означувала стратешки важната граница за Царството.
 
Иако власта во системот на тетрархија била поделена јавниот имиџ на четирите императори бил многу важен за да се прикаже дека постои само едно [[Римско царство|Царството]]. Ова станало особено важно по граѓанската војна од третиот век. Тетрарсите биле прикажувани на идентични во сите официјални портрети од тоа време. Монетите кои датираат од периодот тетрархијата го прикажуваат секој цар со идентична слика - само натписите втиснати на монетите укажуваат на тоа за кој од четирите императори е прикажан.
3.883

уредувања