Хаски: Разлика помеѓу преработките

Одземени 35 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: el, hr, vi Брише: bg, cy, ja, nl, pl, pt; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: el, hr, vi Брише: bg, cy, ja, nl, pl, pt; козметички промени)
'''Хаски''' е генерален поим за повеќе раси на кучиња кои се користат како [[кучиња за влечење санки]]. Поради нивната јачина и издрживост, името ''хаски'' се користи многу често за спортски маскоти. Хаските биле примарно користени како кучиња за влечење санки во северните региони, но сега се чуваат и како миленичиња. Историски, зборот ''хаски'' е видоизменета варијанта на дерогативниот збор "ески", кој го користат [[инуит]]ските племиња откриени од страна на Европјаните кои навлегле во нивните области.
 
== Видете исто така ==
* [[Аљаскански хаски]]
* [[Макензи хаски]]
* [[Сахалински хаски]]
* [[Сибирски хаски]]
 
[[Категорија:Раси на кучиња за влечење санки]]
 
{{dog-stub}}
[[bg:Хъски]]
 
[[cy:Hysgi]]
[[el:Χάσκυ]]
[[en:Husky]]
[[nlhr:HuskyHaski]]
[[javi:ハスキーChó husky]]
[[pl:Husky]]
[[pt:Husky]]
[[zh:哈士奇]]
 
{{dog-stub}}