Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Додадени 2.389 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Тетрарх преместена како Тетрархија)
{{Римска влада}}
[[Слика:Venice – The Tetrarchs 03.jpg|мини|лево|260п|Четирите тетрарси - прегрнати во обид да се прикаже еднаквоста на владетелите и единството на Царството. Скуптурата датир од IV век, а денес се наоѓа на југозападниот агол на базиликата Св. Марко во Венеција, каде била пренесена во [[1204]] од Константинопол како плен од [[Четврта крстоносна војна|Четвртата крстоносна војна]]]]
'''Тетрарх''' ([[грчки јазик|грч.]]: Τετραρχ) е грчки збор што означува еден од четирите [[цар]]еви во рамките на владеењето на [[тетрархија]]та, односно четиривластието. На тој начин тетрархот владеел само со една четвртина од [[регион]]от или [[провинција]]та <ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/589118/tetrarch Tetrarch, Encyclopædia Britannica] [[англиски јазик|анг.]]</ref>.
 
'''Тетрархија''' (од грчки: τετρα-четири i αρχη-влада, власт) претставува систем на владеење во кој власта се дели помеѓу четворица владетели.
По првпат оваа титула била воведена за време на [[Диоклецијан]] (284 г. п.н.е. — 305 г. п.н.е.), првиот цар во времето на [[доминат]]от, на негова инцијатива, бидејќи повеќе не било можно да се управува со [[Римско царство|Царството]] од еден центар.
 
Терминот тетрархија обично се однесува на системот на тетрархиска власт која римскиот император [[Диоклецијан]] (284 — 305 година), првиот цар во времето на [[доминат]]от, ја вовел во 293 година.<ref name='brit'/> Тој сметал дека повеќе не било можно да се управува со [[Римско царство|Царството]] од еден центар. Воведувањето на тетрархијата се смета за крај на [[Кризата на третиот век]].
Тетрархијата е заедничко владеење на 4 владетели (2 [[август (титула)|август]]а и 2 [[цезар (титула)|цезар]]а). Диоклецијанов совладател бил [[Максимијан]], а партнери-[[цезар]]и биле [[Галериј]] и [[Констанциј Хлор]]. Престолнина на Диоклецијан му била [[Никомедија]] во [[Мала Азија]], на [[Максимијан]]— [[Милано]], на [[Галериј]] — [[Сирмиум]], а на [[Констанциј Хлор]] — [[Трир]] на [[Рајна]].
 
Тетрархијата е заедничко владеење на 4 владетели ('''тетрарси''') (2 [[август (титула)|август]]а и 2 [[цезар (титула)|цезар]]а). Диоклецијанов совладател бил [[Максимијан]], а партнери-[[цезар]]и биле [[Галериј]] и [[Констанциј Хлор]]. Престолнина на Диоклецијан му била [[Никомедија]] (денешен [[Измир]]) во [[Мала Азија]], на [[Максимијан]]— [[Милано]], на [[Галериј]] — [[Сирмиум]], а на [[Констанциј Хлор]] — [[Трир]] на [[Рајна]].
Тетрархијата е укината во 324 г. п.н.е. затоа што избила граѓанска војна меѓу [[август (титула)|август]]от [[Константин Велики]] и [[Лициниј]], кога Константин станал единствен владател.
 
Иако власта во системот на тетрархија била поделена јавниот имиџ на четирите императори бил многу важен за да се прикаже дека постои само едно [[Римско царство|Царството]]. Ова станало особено важно по граѓанската војна од третиот век. Тетрарсите биле прикажувани на идентични во сите официјални портрети од тоа време. Монетите кои датираат од периодот тетрархијата го прикажуваат секој цар со идентична слика - само натписите втиснати на монетите укажуваат на тоа за кој од четирите императори е прикажан.
 
ТетрархијатаОвој систем на владеење е укинатаукина во 324 г. п.н.е. затоа што избила граѓанска војна меѓу [[август (титула)|август]]от [[Константин Велики]] и [[Лициниј]], кога Константин станал единствен владател.
 
==Види исто така==
 
[[Римско Царство]]
 
[[Падот на Константинопол(1204)|Падот на Константинопол (1204)]]
 
==Референци==
{{Reflist|refs=
{{reflist}}
 
<ref name='brit'>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/589118/tetrarch Tetrarch, Encyclopædia Britannica] [[англиски јазик|анг.]]</ref>
 
}}
[[Категорија:Титули]]
 
[[bs:TetrarhTetrarhija]]
[[bg:Тетрархия]]
[[ca:Tetrarca]]
[[enca:TetrarchTetrarquia]]
[[frda:TétrarqueTetrarkiet]]
[[de:Römische Tetrarchie]]
[[gl:Tetrarca]]
[[el:Τετραρχία]]
[[nl:Tetrarch]]
[[plen:TetrarchaTetrarchy]]
[[rues:ТетрархTetrarquía]]
[[sreo:ТетрархTetrarkio]]
[[svfr:TetrarkTétrarchie]]
[[fy:Tetrargy]]
[[gl:Tetrarquía]]
[[ko:사두 정치]]
[[hr:Tetrarhija]]
[[it:Tetrarchia]]
[[he:טטררכיה]]
[[la:Tetrarchia]]
[[hu:Tetrarchia]]
[[nl:TetrarchTetrarchie]]
[[ja:テトラルキア]]
[[no:Tetrarkiet]]
[[pl:Tetrarchia]]
[[pt:Tetrarquia]]
[[ro:Tetrarhie]]
[[ru:Тетрархия]]
[[sk:Tetrarchia]]
[[sl:Tetrarhija]]
[[sr:Тетрархија]]
[[sh:Tetrarhija]]
[[fi:Tetrarkia]]
[[sv:Tetrarki]]
[[th:จตุราธิปไตย]]
[[tr:Tetrarşi]]
[[uk:Тетрархія]]
[[zh:四帝共治制]]