Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
По првпат оваа титула била воведена за време на [[Диоклецијан]] (284 г. п.н.е. — 305 г. п.н.е.), првиот цар во времето на [[доминат]]от, на негова инцијатива, бидејќи повеќе не било можно да се управува со [[Римско царство|Царството]] од еден центар.
 
Тетрархијата е заедничко владеење на 4 владетели (2 [[август (титула)|август]]а и 2 [[цезар (титула)|цезар]]а). Диоклецијанов совладател бил [[Максимијан]], а партнери-[[цезар]]и биле [[Галериј]] и [[Констанциј Хлор]]. Престолнина на Диоклецијан му била [[Никомедија]] во [[Мала Азија]], на [[Максимијан]]— [[Милано]], на [[Галериј]] — [[Сирмиум]], а на [[Констанциј Хлор]] — [[Трир]] на [[РајниРајна]].
 
Тетрархијата е укината во 324 г. п.н.е. затоа што избила граѓанска војна меѓу [[август (титула)|август]]от [[Константин Велики]] и [[Лициниј]], кога Константин станал единствен владател.
3.883

уредувања