Разлика помеѓу преработките на „Протон“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: xal:Протон; козметички промени
с (Бот Додава: new:प्रोटोन)
с (Бот Додава: xal:Протон; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[физика|физиката]], '''протонот''' (Грчки ''proton'' = прв) е [[субатомски честички|субатомска честичка]] со [[електронски полнеж]] од една позитивна основна единица (1.602&nbsp;&times;×&nbsp;10<sup>&minus;19−19</sup> кулони) и маса од 938.3&nbsp;MeV/c<sup>2</sup> (1 E-27 kg|1.6726&nbsp;&times;×&nbsp;10<sup>&minus;27−27</sup>&nbsp;kg, или околу 1836 пати поголема од масата на [[електрон|електронот]]).
 
Јадрото на најчестиот изотоп на водородниот аром е еден протон. Јадрата на другите атоми се составени од протони и [[неутрон]]и кои ги држи заедно јака меѓујадрена сила. Бројот на протоните во јадрото ги определува хемиските својства на атомот и за кој хемиски елемент се работи.
[[vec:Proton]]
[[vi:Proton]]
[[xal:Протон]]
[[yo:Protoni]]
[[zh:質子]]