Разлика помеѓу преработките на „Кечуани“

Додадени 36 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Кечуани''', '''кечуанци''' или само како '''кечуанциКечуа''' е заеднички термин за неколку староседелски етнички групи во [[Јужна Америка]] чиј јазик е [[кечуанскиот јазик]]. Оваа етничка заедница живее во [[Перу]], [[Боливија]], [[Еквадор]], [[Чиле]] и [[Аргентина]].
 
Кечуаните во Еквадор се нарекуваат со локално име - [[кичва]]. Покрај нив, кечуаните имаат и други термини за себеидентификување како [[инги]] (во [[Колумбија]]), ''рунакуна'' или [[нуна]].