Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Додадени 19 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Голем Везир'''(Садр-и Азам(садразам) или Сердар-и Екрем ([[турски јазик|отомански турски]]: صدر اعظم или وزیر اعظم)) е функција во Отоманската Империја еквивалентна на денешната „премиер“. Тој беше „шеф“ на другите [[везир|везири]] а нивното собрание се викашенарекувало „Кubbealtı„Кубеалти veziri“везири“.
{{Ист-никулец}}
[[Категорија:Отоманска империја]]