Разлика помеѓу преработките на „Алкени“

Додадени 8 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: sr:Алкени; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: sr:Алкени; козметички промени)
Постојат неколку важни правила дадени од [[МУЧПХ]] (IUPAC) за тоа како да се именуваат алкените:
 
# Најдолгата континуирана низа што ја содржи двојната врска е основа.
# Најдолгата низа го добива истото име како кај алканите, меѓутоа со смена на ''-ан'' во ''-ен''.
# Јаглеродните атоми се нумерираат од крајот што е поблиску до двојната врска. Бројот на првиот јаглероден атом од двојната врска се користи како префикс на основното име и се одвојува од него со цртичка (тирѐ).
# [[Алкил]] групите и другите [[супституент]]и се именуваат, а потоа се идентификуваат нивните положби на низата, согласно со нумерирањето од правилото 3. Имињата и броевите се префикси на основното име.
# Ако [[Хемиско соединение|соединението]] може да постои како [[E и Z означување на изомери|Е или Z изомер]], соодветниот префикс проследен со цртичка се наоѓа во загради пред името.
# Ако постојат повеќе од една двојна врска, локацијата на секоја двојна врска се прикажува со број. Префиксот на ''-ен'' го укажува бројот на двојните врски.
 
== Изомерија кај алкените ==
[[sl:Alken]]
[[sq:Alkenët]]
[[sr:АлкенАлкени]]
[[su:Alkéna]]
[[sv:Alken]]