Разлика помеѓу преработките на „Шпанска граматика“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Шпанскиот''' (''español, castellano'') е јазик кој се зборува во Шпанија, Америка и [[Екватор...)
 
'''Шпанскиот''' ([[шпански јазик|шпански]]:''español, castellano'') е јазик кој се зборува во [[Шпанија]], [[Америка]] и [[Екваторијална Гвинеја]]. Шпанскиот е [[Флективност|флективен јазик]], со два [[граматички род]]а, разни форми на [[глагол]]и, но без [[Деклинација (лингвистика)|деклинација]] на именки и со поедноставена заменска (прономинална) деклинација. Овој јазик е првиот [[Романски јазици|романски јазик]] кој имал напишана граматика во [[1492]] година, напишана од [[Андалузија|андалузискиот]] [[лингвист]] [[Антонио де Небриха]].
 
Што се однесува за регулацијата на јазикот, шпанската кралска академија се грижи за јазикот и го адаптира новите правила на јазикот. Разликите помеѓу стандардниот шпански јазик зборуван во Шпанија и шпанскиот јазик во Америка, не се разликува многу и меѓусебно многу лесно се разбираат.