Разлика помеѓу преработките на „Џон Вилијамс“

Одземени 6 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
 
'''Џон Таунер Вилијамс''' ({{lang-en|''John Towner Williams''}}) (роден на 8 февруаримфевруари, 1932 година) е [[САД|американски]] музички композитор, диригент и пијанист. Во неговата кариера која трае шест децении има напишано музика за многу познати филмови. Неговата филмска музика е помеѓу најдобрата во холивудската историја. Тој ја напишал музиката за познатите филмски серијали: [[Војна на ѕвездите]], [[Супермен (филмски серијал)|Супермен]], [[Сам дома (серијал)|Сам дома]], за првите три филмови за [[Хари Потер (филмски серијал)|Хари Потер]] и за сите освен два филмови на [[Стивен Спилберг]] вклучувајки ги филмовите [[Индијана Џонс]], [[Шинлеровата листа]], [[Е.Т.]], [[Паркот Јура]] и [[Ајкула (филм)|Ајкула]]. Тој е и добитник на пет оскари, четири златни глобуси и седум БАФТА награди за најдобра музика.
Вилијамс композирал музика за четири [[Олимписки Игри]], ја композирал главната музика за ноќните вести на NBC, како и музика за бројни телевизиски серии и концертни дела. Тој служеше како главен диригент на Бостонскиот оркестар за поп музка од 1980 до 1993, а сега е диригент на воениот оркестар.
2.626

уредувања