Разлика помеѓу преработките на „Кварк“

Додадени 23 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Секој од шесте типа на кваркови може да има три различни "бои". [[Кваркови сили|Кварковите сили]] се привлечни само во безбојни комбинации на три кваркови (бариони), кварк-[[антикварк]] парови (мезони) и веројатно поголеми комбинации, како што е пентакваркот, кој исто така може да се најде во безбојни услови. Кварковите подлежат на трансформации со размена на W-[[бозон]]и, а овие трансформации го детерминираат степенот и природата на распадот на [[хадрон]]ите од страна на слабите взаемни дејства.
<br/>
 
<br/>
<br/>
<br/>
::::{| border="1" cellspacing="0" cellpadding="5"
|- style="background-color: #d4f6f2; "