Разлика помеѓу преработките на „Рак (соѕвездие)“

Додадени 73 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: sah:Араак (сулустар бөлөхтөрө); козметички промени
с (Бот Додава: sah:Араак (сулустар бөлөхтөрө); козметички промени)
month = март |
notes=}}
'''Рак''' е едно од [[соѕвездие|соѕвездијата]] од [[зодијак]]от, и како [[Рак (хороскопски знак)|астролошки знак]] го носи истото име. [[Латински јазик|Латинскиот]] назив '''Cancer''' значи рак, а неговиот симбол е [[СликаПодатотека:Cancer_symbol.png|20px|Знакот на ракот]]. Соѕвездието Рак е мало и нема многу сјајни ѕвезди. Се наоѓа меѓу соѕвездијата [[Близнаци (соѕвездие)|Близнаци]] на запад, [[Лав (соѕвездие)|Лав]] на исток, [[Линкс (соѕвездие)|Линкс]] на север и [[Мало Куче (соѕвездие)|Мало Куче]] и [[Хидра (соѕвездие)|Хидра]] на југ.
 
== Референци ==
* ''Star Names: Their Lore and Meaning'', by Richard Hinckley Allen, Dover. ISBN 0-486-21079-0
* Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). ''Stars and Planets Guide'', Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.
* ''Dictionary of Symbols'', by Carl G. Liungman, W. W. Norton & Company. ISBN 0-393-31236-4
 
== Надворешни врски ==
{{Commons|Cancer (constellation)}}
* [http://www.allthesky.com/constellations/cancer/ Фотографски водич низ соѕвездието: Рак]
[[ro:Racul (constelaţie)]]
[[ru:Рак (созвездие)]]
[[sah:Араак (сулустар бөлөхтөрө)]]
[[scn:Cancru (astronumìa)]]
[[simple:Cancer (constellation)]]