Разлика помеѓу преработките на „Желатин“

Додадени 8 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Kapsel beredningsform.jpg|thumb|160px|Обвивка на капсули изработена од желатин]]
'''Желатин''' ([[француски јазик|француски]]: gélatine) е чиста и безбојна или малку жолта [[супстанција]] добиена со продолжено вриење на [[кожа]], [[коски]] или [[сврзно ткиво]] од домашни говеда, свињи или коњи<ref>[http://www.kuking.net/18_407.htm Желатин] [[руски јазик|рус.]]</ref>. Тој практично нема [[вкус]] и [[мирис]], е особено корисен во прехранбената [[индустрија]], [[медицина]]та и [[наука]]та.
 
==Физички својства==
3.883

уредувања