Разлика помеѓу преработките на „Тврдокрилци“

Додадени 34 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
(Средување)
с
[[Myxophaga]]<br />
[[Polyphaga]]<br />
''Видете и [[подгрупи на редот тврдокрилци]]''
''See [[subgroups of the order Coleoptera]]''
}}
'''Тврдокрилците''' го образуваат редот на [[инсект]]и означен како '''''Coleoptera'''''. Тоа е ред со најголем број на видови (околу 350 000<ref name=insenc>James K. Liebherr and Joseph V. McHugh ''in'' Resh, V. H. & R. T. Cardé (Editors) 2003. Encyclopedia of Insects. Academic Press.</ref>), при што сочинува околу 40% од сите инсекти, a 25%<ref name=insenc/> од сите форми на живот. Најголема група на тврдокрилци е фамилијата на [[чурулкари]]те (''Curculionidae'').