Разлика помеѓу преработките на „Витамин Е“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|250px|Структурната формула на токоферолот '''Витаминот Е'...)
 
с
[[Податотека:RRR alpha-tocopherol.png|thumb|250px|Структурната формула на токоферолот]]
 
'''Витаминот Е''' (токоферол) е откриен во 1922 год.<ref>[http://www.rsi-mk.com/16288.aspx Kaпсули со витамин E-100]</ref> и е комплексно име за осум [[антиоксиданс]]и: четири токофероли (α-, β-, γ-, δ-) и четири токотриеноли (α-, β-, γ-, δ-). Единствената форма која што активно се задржува во човечкото тело е α-токоферол. Тој е растворилив во масти и почесто може да се најде во растителните продукти, отколку во продуктите од животинско потекло. Витаминот Е има важна улога во [[метаболизам|метаболизмот]]: се нарекува и „витамин на убавината“, бидејќи ги поттикнува бројните хемиски реакции во организмот, кои ја подобруваат состојбата на кожата. Тој е јак антиоксиданс и има позитивен ефект на сите типови на кожа.
 
==Улога==
3.883

уредувања