Разлика помеѓу преработките на „Олоф Мелберг“

нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Ерик Олоф Мелберг''' (роден на [[3.IX.1977, септември]] Amnehärad,[[1977]] Gullspångво [[Амехарад]]), е шведски [[фудбалер]] кој игра за [[Јувентус]] и за [[Шведска]]та репрезентација. Тој најчесто игра како стопер, но одлично се снаоѓа и на позицијата десен бек.
 
Во [[јануари]] [[2008]] мелберг беше купен од страна на Јувентус. Тој изјави дека сака да игра за Јувентус. Мелберг дебитираше за Јуве на 16 јули 2008, на натпреварот против второлигашот Пијаќенца, каде Јувентус неочекувано загуби со 1:0 на тој натпревар.
 
{{Биог-никулец}}
 
[[Категорија:Фудбалери]]