Разлика помеѓу преработките на „Кларинет“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Кларинет''' (скратено Cl.) е дрвен [[дувачки инструмент]] со единечно (просто) јазиче од трска.
 
==Градба==
Почетниот дел му е усникотусник, во облик на клун, на чија рамна страна, преку влезниот отвор на цевката, притиска јазичето, на долниот крај зацврстено со метален обрач со завртка.
 
Цевката има четири дела кои се вовлекуваат еден во друг, а завршниот дел е во вид на инка (т.н. корпус) и по работ е опточен со метален прстен. На цевката се наоѓаат голем број отвори, од кои еден дел се покриваат со врвовите на [[прст]]ите, а другите со затворачи (т.н. клапни) кои се придвижуваат со сложен систем на лостови. Механизмот на современиот кларинет е многу усовршен, исто како и изведувчката техника, така што тој спаѓа меѓу највиртуозните инструменти според леснотијата со која можат да се изведуваат крајно брзи и сложени [[тон]]ски движења.
3.886

уредувања