Џон Рокфелер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 43 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: ka:ჯონ როკფელერი; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ka:ჯონ როკფელერი; козметички промени)
| data1 = {{profit}}'''$318,3 милијарди''', според „Богати луѓе низ историјата“ (2008), базирано врз информации на [[Форбс]] - февруари 2008.
}}
'''Џон Дејвисон Рокфелер''' (8 јули 1839 &ndash; 23 мај 1937) бил [[САД|американски]] [[индустрија|индустријалец]] и филантроп. Рокфелер ја развивал нафтената индустрија и ја дефинирал современата [[филантропија]]. Во [[1870]] година, ја основал компанијата [[Стандард Оил]] и ја водел сè до своето пензионирање во 1897 година.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://www.bgsu.edu/departments/acs/1890s/rockefeller/bio2.htm |title=John D. and Standard Oil |accessdate=2008-05-13 |publisher=Bowling Green State University}}</ref>
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[it:John Davison Rockefeller]]
[[ja:ジョン・ロックフェラー]]
[[ka:ჯონ როკფელერი]]
[[ko:존 D. 록펠러]]
[[la:Ioannes Rockefeller]]