Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 112 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Орце Николов''' ([[Скопје]], [[7 јануари]] [[1916]] - [[4 јануари]] [[1942]]) (Јордан Николов), [[народен херој на Македонија]], еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во Македонија и член на Покраинскиот комитет на КПЈ за Македонија.<ref>Народни хероји Југославије, ''Младост'', Београд, 1975.</ref>
 
Роден е во [[Скопје]], во работничко семејство.<ref>[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce447/Tekst40.htm наЈордан шивачи.Николов - Орце, народен херој, 61 година од смртта - НА ПРАГОТ НА СВОЈАТА МАКЕДОНИЈА]</ref>
 
Го отслужува воениот рок во [[1937]] - [[1938]] година. По враќање од војска повторно се зафаќа за работа во УРС - синдикатот и заедно со [[Цветан Димов]] ја предводи подружницата на шивачките работници.
 
{{reflist}}
== Види уште ==
* [[Кралство Југославија]]
* [[Народно-ослободителната борба]]
* [[Кралство Југославија]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce447/Tekst40.htm Биографија на Орце Николов]
* [http://www.cybermacedonia.com/borcenik.html Биографија на Орце Николов на англиски јазик]