Разлика помеѓу преработките на „Денес над Македонија“

с
Бот Менува: gl:Denes nad Makedonija; козметички промени
с (Бот Додава: ca:Denes nad Makedonija)
с (Бот Менува: gl:Denes nad Makedonija; козметички промени)
Со текот на времето текстот на химната претрпел разни промени, при што денес се познати три нејзини верзии- денешната верзија, првичната химна и првата официјална изведена химна која се разликува од првата во само еден ред . Во однос на првичниот текст од 1941 година се изоставени имињата на [[Никола Карев]] и [[Димитар Влахов]], а е додадено името на [[Даме Груев]]<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8D4E2A2A3F64A5479BE1236EF940FF2E&arc=1 По Републиката, Карев ја загуби и химната]</ref>.
 
== Историја на химната ==
[[Податотека:Himna na Makedonija-ukaz.gif|150px|right|thumb|Указ за химна на Македонија од 1992.]]
Химната на [[Македонија]] е напишана од македонскиот автор [[Владо Малески]], во [[1941]] година а за прв пат се изведува на пречекот на новата [[1942]] година во [[Струга]] во куќата на [[Сотир Шута]]. Химната била изведена за прв пат таа вечер каде присуствувале активисти на ослободителното движење на Македонија од Струга и струшкиот регион<ref>[http://www.org.mk/struga-heritage/tekst.asp-lang=mac&tekst=5.htm Културно наследство на Струга]</ref>.
{{Quotation|„Малески рече дека таа строфа гласи : „Од гроб станаа славните ѕидари на Крушовската Република, Гоце Делчев, Питу Гули, Карев, Влахов, Сандански“. Интересно е што тука го нема името на Даме Груев“.|Симо Младеновски<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8D4E2A2A3F64A5479BE1236EF940FF2E&arc=1 По Републиката, Карев ја загуби и химната]</ref>}}
 
== Текст ==
{| cellpadding=6
! Денешна верзија
== Ноти ==
 
<div style="float: center; text-align: center;"> [[Податотека:Denes_nad_Makedonija.jpg|center|400px|''Денес над Mакедонија се раѓа]] <br /><small>(''Кликни ја сликата за поголем формат'')</small></div>
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
== Надворешна врска ==
* [http://www.org.mk/struga-heritage/tekst.asp-lang=mac&tekst=6.htm Оригиналната и денешната македонска химна (аудио и текст)]
* [http://www.vlada.mk/Assets/himna.mp3 Денес над Македонија (MP3)]
* [http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8D4E2A2A3F64A5479BE1236EF940FF2E&arc=1 По Републиката, Карев ја изгуби и химната] - статија за историјата на македонската химна и одредени мистериозни настани.
 
 
[[fi:Tänään Makedonian yllä]]
[[fr:Denes Nad Makedonija]]
[[gl:Denes Nadnad Makedonija]]
[[he:המנון מקדוניה]]
[[hr:Denes nad Makedonija]]