Разлика помеѓу преработките на „Јусуф Реџепи“

Одземени 28 бајти ,  пред 12 години
Откажано уредување 839519 (автор: 77.29.136.252 | Разговор)
(Откажано уредување 839519 (автор: 77.29.136.252 | Разговор))
шеф на Катедрата за интерни заболувања на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Приштина (од [[1981]]), а подоцна лекар по општа практика во [[Медицинскиот центар во Тетово]] ([[1986]]). По предлог на Општинската конференција
на СРВС на [[Приштина]] на [[24 март]] [[1987]], Општинскиот секретаријат за народна одбрана во Приштина покренал постапка против него за изведување пред [[Судот на честа]]. Во 1987 неговиот избор за член на РК на ССРНМ предизвикал силна реакција во јавноста и во печатот. Кога се формирање втората албанска политичка партија во Македонија, [[НДП]], на [[23 јули]] [[1990 ]]година за нејзин прв претседател беше избран Јусуф Реџепи<ref>{{цитирана веб страница|url=http://zeqirja-rexhepi.blogspot.com/2008/01/blog-post_9453.html|title=ОПШТЕСТВЕНО-ПОЛИТИЧКИТЕ НАСТАНИ КАЈ АЛБАНЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА 1990-2001|last=Реџепи|first=Зеќирја|language=македонски|accessdate=2009-11-01}}</ref>.
 
 
 
JUSUF REXHEPI E SHQIPTAR
 
==Референци==