Разлика помеѓу преработките на „Соли“

Додадени 24 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: fiu-vro:Soolaq; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: fiu-vro:Soolaq; козметички промени)
Солите може да се добијат при [[хемиска реакција]] на:
 
* Сол и киселина: NaCl + H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> → Na<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> + 2HCl
* Сол и [[База (хемија)|база]]: FeCl<sub>3</sub> + 3NaOH → Fe(OH)<sub>3</sub> + 3NaCl
* Метал и киселина: Cu + 4HNO<sub>3</sub> → Cu(NO<sub>3</sub>)<sub>2</sub> + 2NO<sub>2</sub> + 2H<sub>2</sub>O
* База и киселина: Ba(OH)<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> → BaSO<sub>4</sub> + H<sub>2</sub>O
* Сол и сол: CoCl<sub>2</sub> + Na<sub>2</sub>S → CoS + 2NaCl.
 
Има најразлични видови на соли:
[[et:Soolad]]
[[fi:Suola]]
[[fiu-vro:Soolaq]]
[[fr:Sel (chimie)]]
[[he:מלח (כימיה)]]