Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Додадени 149 бајти ,  пред 10 години
извор
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
(извор)
'''Иван Точко''' ({{роден во|Охрид}}, {{роден на|9|јануари|1914}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|12|ноември|1973}}) е [[раскажувач]], [[новинар]] и [[драмски писател]]. Се школувал во [[Охрид]] и [[Битола]]. Завршил Правен факултет во [[Белград]] и Театарска академија во [[Софија]].<ref>Маринела Јовановиќ, Нада Филева: „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002</ref>
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Иван Точко''' ({{роден во|Охрид}}, {{роден на|9|јануари|1914}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|12|ноември|1973}}) е [[раскажувач]], [[новинар]] и [[драмски писател]]. Се школувал во [[Охрид]] и [[Битола]]. Завршил Правен факултет во [[Белград]] и Театарска академија во [[Софија]].
 
Беше учесник во [[НОВ]] на Македонија. Работеше како новинар во „Нова Македонија“, во [[Радио Скопје]] и беше уредник на списанието „Македонија“.
* Плуто (драма, 1972)
* Охридска трилогија (три драмски текстови - Под Акропол, Робинка и Плуто, 1974)
 
=Референци=
{{reflist}}
 
[[Категорија: Македонци|Точко Иван]]
Анонимен корисник