Разлика помеѓу преработките на „Пергамент“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
замена на буквите
с (Брзо додавање категорија Животински производи (со користење на HotCat))
с (замена на буквите)
 
==Изработка==
Пергаментот се изработувал со преработка на тенки [[кожа|кожи]], најчесто од млади животни: [[коза|кози]], [[овца|овци]], [[теле|телиња]], [[магаре|магариња]], па и [[змија|змии]].<ref>[http://www.pergamena.net/products/parchment/ Пергамент] ([[англиски јазик|англ.]])</ref> Процесот на изработка бил многу едноставен. Од одраната кожа се отстранувале вкалнатавлакната, а потоа кожата се третирала со белило. Депилираната кожа се напнувала на дрвени рамки и постепено се сушела.
 
Следната фаза било брусењето со помош на [[вулкан]]ски песок и мазнење со помош на коски или мазни камења. Колку што пергаментот бил потенок, толку бил поценет.
3.883

уредувања