Разлика помеѓу преработките на „Масакр во Велес“

Додадени 235 бајти ,  пред 10 години
Одговорни за масакрот биле [[Ратко Петровски]] (помошник-началник на [[ОЗНА]]), [[Боро Коробар]] и [[Киро Попадиче]] (командант на Велес).
 
Според бугарскиот историчар [[Коста Црнушанов]] затворениците се убиени, затоа зошто биле [[Бугари]]. Сред нив имало припадници на [[ММТРО]] на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] на [[Иван Михајлов]], еден поранешен бугарски учител и други. <ref>[http://www.promacedonia.org/kc/cyrn25.html „Македонизмът и съпротивата на Македония срещу него“, Унив. изд. "Св. Климент Охридски", София, 1992 г.]</ref>
 
==Референци==
982

уредувања