Разлика помеѓу преработките на „Масакр во Велес“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
На [[15 јануари]] [[1945]] без јавно судење, биле стрелани 53 затвореници од велешкиот затвор, лица за кои имало сомневање дека биле озлогласени противници на [[НОБ]]. Без заокружена истражна постапка и без јавно судење за докажување на нивната вина, биле групно стрелани и масакрирани, а потоа и закопани во заедничка гробница која била откриена по педесет години. Ова преставува најголем масакр врз цивили извршен од [[ОЗНА]] во ослободена [[Македонија]]<ref>''Ѓорѓи Малковски, Ликвидации без јавни судења, „Нова Македонија“, 15 јануари 1995''</ref>.
 
Одговорни за масакрот биле Радко Петровски (помошник-началник на ОЗНА), Боро Коробар и Киро Попадиче (командант на Велес). Според [[Коста Црнушанов]] затворениците се убиени, затоа заштозошто се [[Бугари]].
 
==Референци==
982

уредувања