Разлика помеѓу преработките на „Масакр во Велес“

Додадени 590 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Масакри во Македонија (со користење на HotCat))
==Настан==
На [[15 јануари]] [[1945]] без јавно судење, биле стрелани 53 затвореници од велешкиот затвор, лица за кои имало сомневање дека биле озлогласени противници на [[НОБ]]. Без заокружена истражна постапка и без јавно судење за докажување на нивната вина, биле групно стрелани и масакрирани, а потоа и закопани во заедничка гробница која била откриена по педесет години. Ова преставува најголем масакр врз цивили извршен од [[ОЗНА]] во ослободена [[Македонија]]<ref>''Ѓорѓи Малковски, Ликвидации без јавни судења, „Нова Македонија“, 15 јануари 1995''</ref>.
 
Одговорни за масакрот биле Радко Петровски (помошник-началник на ОЗНА), Боро Коробар и Киро Попадиче (командант на Велес). Според [[Коста Црнушанов]] затворениците се убиени затоа зашто се [[Бугари]].
 
==Референци==
 
==Надворешни врски==
* [http://kubura.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=857:-15-1945-&catid=9:2008-09-05-14-13-15&Itemid=8 Велешкиот масакр од 15 јануари 1945 година] - Целосна историја на настанот од „Кубура“
* [http://www.promacedonia.org/kc/cyrn25.html „Македонизмът и съпротивата на Македония срещу него“, Унив. изд. "Св. Климент Охридски", София, 1992 г.]
 
{{МакМасакр}}
982

уредувања