Разлика помеѓу преработките на „Цирка“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ja:Circa)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Цирка''' (''лат.'' ''circa'', '''ц.''', '''c.''', '''ca.''', '''ca''' or '''cca.''' е [[латински јазик|латински]] поим со значење „приближно“ (букв. „околу“), и се однесува на [[датум]]и и [[година|години]]. Наоѓа широка примена во [[генеалогија]]та и [[историографија]]та (т.е. дела на историчари), кога времето во кое нешто се случило се знае само приближно.
 
941.847

уредувања