Центромер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Metaphase.jpg|thumb|десно|500п|Во метафаза од митозата, хромозомите се распоредени на екваторијалната рамнина прикачени со своите центромери за микротубулите.]]
[[Податотека:Anaphase.jpg|thumb|десно|500п|Во анафаза, хромозомите прикачени со своите центромери за микротубулите се движат кон половите (идните ќеркини клетки).]]
941.847

уредувања