Разлика помеѓу преработките на „Хрвати“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ko:크로아티아인)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хрватите''' се [[Словени|европски и јужнословенски народ]] кои претежно се населени во западниот дел на [[Балкански полуостров|Балканскиот полуостров]]. Нивната бројност се движи околу 6,2 милиони луѓе. Најголемиот дел се населени во [[Хрватска]], а големи хрватски заедници има и во [[Босна и Херцеговина]] (Херцеговина), [[Србија]] ([[Војводина]]), [[Словенија]], [[Австрија]] (Бургенланд - Градишче), [[САД]], [[Германија]], [[Австралија]], а помала бројка на Хрвати има и во [[Република Македонија|Македонија]].
 
941.847

уредувања