Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Карпо“

с
Бот Менува: ko:장바티스트 카르포; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: ko:장바티스트 카르포; козметички промени)
Карпо барал предмети од животот и на улиците и расчистил со класичната традиција.
 
== Познати скулптури ==
 
* Уголино и синовите (Ugolin et ses fils) (1861, во колекцијата на [[Метрополитан Музејот]] во САД [http://www.insecula.com/oeuvre/photo_ME0000009025.html]) со верзии и во други музеи вклучувајќи го и [[Музејот Орсеј]]
* Антоан Вато (Antoine Watteau) споменик, Валенсиен
 
== Галерија ==
 
<center>
</center>
 
== Надворешни врски ==
* [http://cartelfr.louvre.fr/cartelfr/visite?srv=rs_display_res&critere=jean+baptiste+carpeaux&operator=AND&nbToDisplay=5&langue=fr Страница на сајтот на Лувр со дела од Карпо]
* [http://www.insecula.com/contact/A005511_oeuvre_1.html Страница од insecula.com со дела од Карпо]
[[it:Jean-Baptiste Carpeaux]]
[[ja:ジャン=バティスト・カルポー]]
[[ko:장밥티스트장바티스트 카르포]]
[[nl:Jean-Baptiste Carpeaux]]
[[pl:Jean-Baptiste Carpeaux]]