Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Виена“

Додадени 147 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: no:Wien internasjonale lufthavn; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: no:Wien internasjonale lufthavn; козметички промени)
'''Интернационалниот аеродром во Виена''' (IATA: VIE, ICAO: LOWW) лоциран 18 километри југоисточно од Виена е најголемиот и најзафатен аеродром во Австрија. Аеродромот е база на [[Austrian Airlines]], како и ниско буџетните Niki и SkyEurope.
 
== Историја ==
 
Оригинално изграден како воен [[аеродром]] во 1938 година, беше преземен од Британците во 1945 година. Постоеше само една писта долга 3000 метри, додека во 1972 година беше изградена и втора писта.
На аеродромот имаат пристигано и олимписки тимови бидејќи [[Австрија]] два пати има бидено домаќин на едни Олимписки игри.
 
== Терминали ==
[[Податотека:Flughafen_Wien-Schwechat_Dock_42.jpg|right|240px|thumb|Поглед кон авионите на паркингот]]
Моментално, аеродромот во Виена има три терминали. Два главни терминали 1 и 2, и еден провизорен 1А терминал, кој се користи повеќе од нискобуџетните авиокомпании. Во 2006, започна изградбата на нов терминал наречен SkyLink, со кој ќе се овозможи поголем проток на патници. Преку овој терминал ќе биде возможно и услуги за [[Ербас А380]]. На терминал 1 се наоѓа [[Austrian Airlines]], тука вклучувајќи ги и партнерите од Star Alliance. Tерминалот 1А е користен од flyNiki, Air Berlin, GermanWings, SkyEurope. Сите терминали се контролирани од FraPоrt, Vienna Airport Handling, Swissport и Austrian Airlines.
 
== План 2015 ==
[[Податотека:CtrlTwrVIA.JPG|right|240px|thumb|Контролната кула висока 109 метри претставува вистинска атракција на аеродромот посебно во вечерните часови]]
Поради постојаното зголемување на сообраќај на аеродромот, одлучено е зголемување на бројот на згради на аеродромот:
 
* Нова контролна кула. Нова контролна кула беше изградена. Со височина од 109 метри, целиот аеродром е ставен на дланка, и дава можност за спектакуларен поглед на целиот аеродром, како и ноќно светлечко шоу, со кое неретко се дочекуваат патниците.
* Нов терминал. Поради постојаниот зголемен проток на патници одлучено е изградба на нов терминал кој се очекува да биде завршен до крајот на 2008 година. Ако и после тоа има потреба од повеќе простор, има можност за проширување на постоечкиот терминал.
* Трета писта. План за изградба на трета писта некаде во 2009 година.
* Железничка станица. Подземна железничка станица ќе биде изградена и ќе се изгради директна железничка линија до [[Братислава]].
 
== Авиокомпании и дестинации ==
 
=== Патнички авиокомпании ===
* [[Adria Airways]] ([[аеродром Франкфурт|Франкфурт]], [[Аеродром Љубљана|Љубљана]])
* [[Aeroflot]] (Москва-Шереметјево)
* [[Aer Lingus]] (Даблин)
* [[airBaltic]] (Ригa)
* [[airberlin]] ([[Аеродром Берлин Тегел|Берлин Тегел]], [[Аеродром Дизелдорф|Дизелдорф]], [[Аеродром Хамбург|Хамбург]], [[Аеродром Хановер|Хановер]], Минстер, [[Аеродром Нирнберг|Нирнберг]])
* [[Air China]] (Пекинг)
* [[Air France]] ([[Аеродром Париз Де Гол|Париз]])
* [[Air Malta]] (Mалта)
* [[Air Moldova]] (Кишињев)
* [[Air One]] (Наполи, Палермо, [[аеродром Рим Фиумичино|Рим Фиумичино]])
* [[Air Transat]] (Монтреал, Торонто)
* [[Air Via]] (Бургас)
* [[Alitalia]] ([[Аеродром Милано Малпенза|Миланo Малпенза]], [[аеродром Рим Фиумичино|Рим Фиумичино]])
* [[Austrian Airlines]] (Aман, [[Аеродром Амстердам|Амстердам]], [[Аеродром Анталија|Анталија]], Астана, Атина, Баиа Маре, Баку, Бангкок, Пекинг, Бејрут, [[Аеродром Белград|Белград]], [[Аеродром Берлин Тегел|Берлин Тегел]], Брисел, Букурешт-Отопени, Каиро, Калви, Чикаго, [[Аеродром Копенхаген|Копенхаген]], Корфу, Дамаскус, Делхи, Днепропетровск, Дубаи, Дубровник, [[Аеродром Дизелдорф|Дизелдорф]], Ербил, [[аеродром Франкфурт|Франкфурт]], Фуертевентура, Фунчал, Џенова, Хераклион, Хургада, Џеда, Киев, Ламезија, Ларнака, Лас Палмас, Лондон-Хитроу, Луксор, Махон, Малага, Мале, [[Аеродром Милано Малпенза|Миланo Малпенза]], Москва-Домодедово, Мумбаи, [[Аеродром Минхен|Минхен]], Њујорк, Осло, [[Аеродром Париз Де Гол|Париз]], [[Аеродром Приштина|Приштина]], Пунтакана, Рејкјавик, Родос, Ријад, [[Аеродром Сараево|Сараево]], Шарм ел Шеик, [[аеродром Александар Велики|Скопје]], [[Аеродром Софија|Софија]], Сплит, Стокхолм, Тбилиси, Техеран, Телавив, Тенерифе, Токио, Торонто, Вашингтон, Ереван, [[аеродром Цирих|Цирих]])
** [[Austrian Arrows]] (Алтернхејн, [[Аеродром Амстердам|Амстердам]], Анкара, Баиа Маре, Барселона, Базел, [[Аеродром Белград|Белград]], [[Аеродром Берлин Тегел|Берлин Тегел]], Болоња, Бургас, Брисел, Букурешт, [[Аеродром Будимпешта|Будимпешта]], Кишињев, Клуж, [[Аеродром Келн/Бон|Келн]], [[Аеродром Копенхаген|Копенхаген]], Днепропетровск, Дрезден, [[Аеродром Дизелдорф|Дизелдорф]], Фиренца, [[Аеродром Франкфурт|Франкфурт]], Женева, [[Аеродром Гетеборг Лендветер|Гетеборг]], Грац, [[аеродром Хамбург|Хамбург]], [[Аеродром Хановер|Хановер]], Хелсинки, Јаши, Инсбрук, [[аеродром Истанбул Ататурк|Истанбул Ататурк]], Карков, Киев, Клагенфурт, Кошице, Краков, Краснодар, Лајпциг, Линц, Лондон, Луксембург, Лвов, Лион, Милано-Линате, [[Аеродром Милано Малпенза|Милано Малпенза]], Минск, [[Аеродром Минхен|Минхен]], Ница, Нижни Новгород, [[Аеродром Нирнберг|Нирнберг]], Одеса, Подгорица, [[Аеродром Прага|Прага]], [[Аеродром Приштина|Приштина]], Рига, [[аеродром Рим Фиумичино|Рим Фиумичино]], Ростон-он-дон, Салцбург, [[Аеродром Сараево|Сараево]], Сибиу, [[Аеродром Александар Велики|Скопје]], Сочи, [[Аеродром Софија|Софија]], Сплит, Ст. Петерсбург, Стокхолм-Арланда, [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]], Солун, Тимисоара, [[Аеродром Тирана|Тирана]], Триполи, Варна, Венеција, Вилнус, Варшава, [[Аеродром Загреб|Загреб]], [[аеродром Цирих|Цирих]])
** [[Austrian Airlines]] оперирано од [[Lauda Air]] (Алмерија, [[Аеродром Анталија|Анталија]], Бари, Бодрум, Брач, Каљари, Калви, [[Аеродром Катанија|Катанија]], Чанија, Киос, Даламан, Џерба, Единбург, Фаро, Фуертевентура, Фунчал, Гран Канарија, Хераклион, Хургада, Карпатос, Кавала, Кајсери, Кефалонија, Рејкјавик, Корфу, Кос, Ланцароте, Лезбос, Луксор, Малага, Малта, Марса Алам, Монастир, Миконос, Наксос, Наполи, Олбиа, [[Аеродром Палма де Мајорка|Палма де Мајорка]], Патрас, Превеза, Родос, Самос, Самсун, Санторин, Шенон, Шарм Ел Шеик, Скијатос, Тенерифе, Солун, Тиват, Тунис, Волос, Закинтос)
* [[British Airways]] (Лондон Хитроу)
* [[Brussels Airlines]] (Брисел)
* [[Bulgaria Air]] ([[Аеродром Софија|Софија]], Варна)
* [[Bulgarian Air Charter]] (Бургас)
* [[Central Connect Airlines]] (Острава)
* [[China Airlines]] (Aбу Даби, Тајпеј)
* [[Clickair]] (Барселона)
* [[Croatia Airlines]] (Дубровник, Сплит, Загреб)
* [[Cyprus Airways]] (Ларнака)
* [[Dniproavia]] (Днипропетровск)
* [[easyJet]] (Лондон Лутон)
* [[Emirates Airline|Emirates]] (Дубаи)
* [[EgyptAir]] (Каиро)
* [[El Al]] (Тел Авив)
* [[Estonian Air]] (Талин)
* [[EVA Air]] (Бангкок, Тајпеј)
* [[Finnair]] (Хелсинки)
* [[flybaboo]] (Женева)
* [[Free Bird Airlines]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]]) [сезонски]
* [[Georgian Airways]] (Тбилиси)
* [[Germanwings]] ([[Аеродром Келн/Бон|Келн]], [[Аеродром Дортмунд|Дортмунд]], [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]])
* [[Iberia Airlines|Iberia]] (Мадрид)
** [[Iberia Regional]] оперирано од [[Air Nostrum]] (Валенсија [сезонски 26 јули - 6 Септември])
* [[InterSky]] (Фридрихсхафен)
* [[Iran Air]] (Техеран)
* [[Jat Airways]] ([[Аеродром Белград|Белград]])
* [[Jet Air]] (Лоџ, Биџогош)
* [[KD Avia]] (Калининград)
* [[KLM]] ([[Аеродром Амстердам|Амстердам]])
** [[KLM Cityhopper]] ([[Аеродром Амстердам|Амстердам]])
* [[Korean Air]] (Сеул)
* [[LOT Polish Airlines]] (Варшава)
** [[LOT Polish Airlines]] оперирано од [[EuroLOT]] (Краков)
* [[Луфтханза]] ([[Аеродром Берлин Тегел|Берлин Тегел]], [[Аеродром Дизелдорф|Дизелдорф]], [[Аеродром Франкфурт|Франкфурт]], [[аеродром Хамбург|Хамбург]], [[Аеродром Хановер|Хановер]], [[Аеродром Минхен|Минхен]], [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]])
** [[Lufthansa Regional]] оперирано од [[Air Dolomiti]] (Верона)
* [[Luxair]] (Луксембург)
* [[Македонски Авиотранспорт]] ([[аеродром Охрид|Охрид]], [[аеродром Скопје|Скопје]])
* [[Mesopotamia Air]] (Сулајманија, ([[аеродром Франкфурт|Франкфурт]], Стокхолм)
* [[Montenegro Airlines]] ([[Аеродром Подгорица|Подгорица]])
* [[Niki (airline)|Niki]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], Арецифе, Фаро, ([[аеродром Франкфурт|Франкфурт]], Фуертевентура, Фунчал, Грац, Хераклион, Ибица, Инсбрук, Корфу, Кос, Ламезија Терме, Линц, Луксор, Малага, Марса Алам, Москва Домодедово, [[Аеродром Милано Малпенза|Милано Малпенза]], [[Аеродром Минхен|Минхен]], [[Аеродром Нирнберг|Нирнберг]], [[Аеродром Палма де Мајорка|Палма де Мајорка]], [[Аеродром Париз Де Гол|Париз Де Гол]], Родос, [[аеродром Рим Фиумичино|Рим Фиумичино]], Самос, Шарм ел Шеик, Стокхолм-Арланда, Солун, Закинтос, [[аеродром Цирих|Цирих]])
* [[Olympic Airlines]] (Атина)
* [[Onur Air]] ([[Аеродром Истанбул Ататурк|Истанбул Ататурк]])
* [[Pegasus Airlines]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], Бодрум, Даламан, Истанбул-Сабина Гокчен)
* [[Qatar Airways]] (Доха)
* [[Rossiya (airline)|Rossiya]] (Ст. Петерсбург)
* [[Royal Jordanian]] (Аман)
* [[Saudi Arabian Airlines]] (Џеда, [[Аеродром Минхен|Минхен]], Ријад)
* [[Scandinavian Airlines System]] ([[Аеродром Копенхаген|Копенхаген]], Стокхолм-Арланда)
* [[Shanghai Airlines]] (Шангај)
* [[SkyEurope]] (Аликанте, [[аеродром Амстердам|Амстердам]], Атина, Барселона, Бургас, Брисел, Букурешт, [[Аеродром Катанија|Катанија]], [[Аеродром Копенхаген|Копенхаген]], Дубровник, Краков, Ларнака, Лисабон, Милано-Бергамо, Наполи, Ница, Олбиа, Париз, Римини, [[Аеродром Софија|Софија]], Сплит, Солун, Тревизо, Варна, Варшава, Задар)
* [[Spanair]] ([[Аеродром Мадрид|Мадрид]])
* [[SunExpress]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]])
* [[Syrian Arab Airlines]] (Алепо, [[Аеродром Берлин Тегел|Берлин Тегел]], Дамаск)
* [[Swiss International Air Lines]] ([[аеродром Цирих|Цирих]])
* [[TAROM]] (Букурешт, Клуж)
* [[Transaero Airlines]] (Москва Домодедово)
* [[Tunisair]] (Монастир, Тунис)
* [[Turkish Airlines]] (Анкара, [[аеродром Истанбул Ататурк|Истанбул Ататурк]], Измир, Самсун)
* [[Ukraine International]] (Киев, Одеса)
 
=== Карго авиокомпании ===
* [[Aer Lingus]] (Даблин)
* [[Emirates SkyCargo]] (Дубаи)
* [[European Air Transport]] (Брисел)
* [[Martinair Cargo]] ([[Аеродром Амстердам|Aмстердам]])
* [[TNT Airways]] (Лиж)
* [[Asiana Airlines]] (Сеул)
* [[Korean Air]] (Сеул)
* [[China Airlines]] (Тајпеј)
 
=== Поранешни авиокомпании и дестинации ===
* [[All Nippon Airways]] (Токио)
* [[Air Namibia]] (Виндхоек)
* [[Austrian Airlines]] (Алма Ати, Атланта, Багдад, Кејптаун, Хараре, Јоханесбург, Катманду, Куала Лумпур, Манчестер, Мелбурн, Монтреал, Најроби, Осака, Шангај, Сингапур, Сиднеј)
* [[BA Connect]] (Mанчестер)
* [[Delta Airlines]] ([[аеродром Франкфурт|Франкфурт]], Њујорк-Кенеди)
* [[Japan Airlines]] (Tокио)
* [[Montana Austria]]
* [[Singapore Airlines]] (Сингапур, [[Аеродром Амстердам|Амстердам]], Торонто)
* [[South African Airways]] (Јоханесбург)
* [[Malaysia Airlines]] (Куала Лумпур, [[Аеродром Загреб|Загреб]])
* [[TAP Air Portugal]] (Лисабон)
* [[Qantas]] (Сиднеј)
 
 
[[ms:Lapangan Terbang Schwechat]]
[[nl:Luchthaven Wenen]]
[[no:Wien internasjonale lufthavn]]
[[pl:Port lotniczy Wiedeń-Schwechat]]
[[ru:Вена-Швехат (аэропорт)]]