Хидроксид: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ko, qu Менува: de, tl)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хидроксидите''' се [[Неорганско соединение|неоргански]] [[Хемиско соединение|соединенија]] образувани од [[метал]] (или [[катјон]] од некоја [[полиатомска групација]]) и една или повеќе [[Хидроксидна група|хидроксидни групи]] - OH.
 
941.847

уредувања