Хибернација: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: el:Χειμερία νάρκη)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хибернација''' или '''зимски сон''' е состојба на успорување на [[Метаболизам|метаболизмот]] и ниска [[телесна температура]] кај одредени [[животни]] за време на зимата. Во хибернатори спаѓаат поголем број крзнени животни и мал број [[цицачи]]. На цицачите како [[мечка]]та само малку им е снижена телесната температура се будат лесно и не се сметаат за вистински хибернатори. Повеќето хибернатори доека се активни складираат храна во засолништата (пр. [[верверичка]]) или резервни масти во телото (во [[Масно ткиво|масното ткиво]]). Тие можат да се разбутат повеќе пати за време на зимата. Ладнокрвните животни мораат да хибернираат таму каде што надворешната температура се спушта под точка на смрзнување. Еднакво на хибернација за време на лето е [[естивација]].
 
941.847

уредувања