Разлика помеѓу преработките на „Хејмаркетски немири“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: es:Revuelta de Haymarket)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хајмаркетски немири''' од [[4 мај]] [[1886]] година се немири во [[Чикаго]] по повод штрајкот од [[1 мај]] за добивање 8-часовен работен ден. Немирите резултирале со жртви, а самиот тек на настаните и денес останува контроверзен. Хајмаркетските немири имаат голема улога во прогласувањето на 1 мај за [[Меѓународен ден на трудот]].
 
941.847

уредувања