Разлика помеѓу преработките на „Хабсбуршка Шпанија“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Шаблон:Историја на Шпанија}}
Топонимот '''Хабсбуршка Шпанија''' се однесува на периодот од [[Историја на Шпанија|историјата на Шпанија]] во текот на [[16 век]] и [[17 век]] ([[1506]]-[[1700]]), кога [[Шпанија]] била прогласена од страна односно водена од страна на [[Хабсбуршка династија| Хабсбуршката династија]]. Под нејзино владеење, односно во времето на [[Карло V, цар на Светата Римска империја|Карло V]] и [[Филип II од Шпанија|Филип II]], Шпанија била една од најголемите светски сили која контролирала делови од територијата на [[Америка]] до [[Филипини|Филипините]] во [[Азија]], [[Франција]], [[Бенелукс]], [[Германија]], поголемиот дел од денешна [[Италија]] во [[Европа]], во периодот од [[1580]]-[[1640]] ја вклучувала и [[Португалија]]. Поради оваа причина, овој период на шпанската историја, исто така, бил познат како "''ера на експанзија''". Во времето на последниот Хабсбургшки крал, во втората половина на [[17 век]], Шпанија постепено навлегувала во политички и културен пад.
941.847

уредувања