Разлика помеѓу преработките на „Френсис Бејкон (сликар)“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: cs:Francis Bacon (malíř))
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Френсис Бејкон''' ([[28 октомври]] [[1910]] - [[Лондон]], [[28 април]] [[1992]]), најпознатиот англиски [[сликар]] на 20-от век. Во [[1976]] година, за една Бејконова слика на аукцијата во [[Њујорк]] се платени 140.000 американски долари. Во мај [[1990]] година, Бејконовиот триптих „Мај - јуни“ е продаден за рекордни 6.270.000 американски долари.
 
941.847

уредувања