Разлика помеѓу преработките на „Филмски жанр“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
(Нов но лош вовед!)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[филмска теорија|филмската теорија]], '''жанр''' се однесува на методот на филмско категоризирање на сличностите на раскажувачките елементи од кои филмовите се направени. Повеќето од теориите за филмскиот жанр се позајмени од критицизмот на литературните жанрови. Жанрот во литературен контекст, има голема расправа за тоа како да се дефинира или категоризира. Покрај основната разлика кај [[жанр]]от помеѓу фиктивност и документарност, филмскиот жанр може да се категоризира на повеќе начини.
 
941.847

уредувања