Разлика помеѓу преработките на „Филмска теорија“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Филмската теорија''' се обидува да развие прецизни систематски [[концепт|концепти]] што се аплицираат на изучувањата на [[филм|филмот]] и [[кино|киното]] како [[уметност]]. Класичната филмска теорија нуди структурна рамка за обраќање кон класичните предмети на техника, [[наратив]], код, слика, жанр, субјективност, и авторство. Поновите анализи им даваат простор на психоаналитичката филмска теорија, [[структурализам|структуралистичката]] филмска теорија, [[феминизам|феминистичката]] филмска теорија, и теориите на документарците, новите медиуми, и третото кино. Види исто така [[филмска критика]].
 
941.847

уредувања