Демократска Федерална Македонија: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (средување на линк)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Федерална Држава Македонија''' било името на Македонија како федерална држава во составот на новопрогласената [[Демократска Федерална Југославија]]. Ова име се користело во периодот од 1944 до [[8 март]] [[1946]] кога [[Президиумот на Народното Собрание]] со закон се менува во [[Народна Република Македонија]].
 
941.847

уредувања