Разлика помеѓу преработките на „Устав на Соединетите Американски Држави“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: fr:Constitution des États-Unis)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Constitution_Pg1of4_AC.jpg|мини|220п|Првата страница на Уставот на САД]]
'''Уставот на Соединетите Американски Држави''' ([[англиски]] The United States Constitution) е највисок закон во [[САД]] и воедно најстар [[устав]] на светот. Донесен е на Конвенцијата во [[Филаделфија]] на [[17 септември]] [[1787]] година. Со него Соединетите Држави се претворени во [[Федерација|федерална]] држава. Уставот формално стапил на сила на [[21 јуни]] [[1788]] година, а почнал да се применува од [[13 септември]] [[1788]] година, додека новите државни органи почнале со работа на [[4 март]] [[1789]] година.
941.847

уредувања