Разлика помеѓу преработките на „Универзитет“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: af, an, arc, az, bar, bn, co, cy, et, eu, fa, fur, fy, gan, hi, hy, ia, io, is, lb, lv, nah, nap, nrm, oc, pms, qu, ro, scn, si, sm, sq, sr, ta, te, tg, tk, ur, uz, ve, vec, vi, vls, wa, wuu, yo, zh-min-nan, zh-yue Менува:)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Универзитет''' е институција за [[високо образование]] и за [[истражување]], која доделува [[Академска диплома|академски дипломи]]. Поимот универзитет потекнува од [[латински јазик|латинскиот збор]] ''universitas'', што значи ''[[корпорација]]''.
 
941.847

уредувања