Турска азбука: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: hak:Thú-ngí-khì-ngî sṳ-mû)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Турската азбука''' е писмото што се користи за пишување на [[Турски јазик|турскиот јазик]]. Азбуката е базирана врз латиницата, со мали модификации приспособени кон турскиот фонетски систем и азбуката. Турската азбука има 29 букви, од кои 8 се самогласки а останатите се согласки. Согласки во [[турски јазик|турскиот јазик]] се A, E, I, İ, O, Ö, U и Ü. Карактеристична буква за [[турски јазик|турскиот јазик]] е буквата Ğ.
 
941.847

уредувања