Трактат: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ca:Tractat, simple:Tract (literature))
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Трактат''' претставува систематична [[анализа]] на извесна [[тема]]. Познати писатели на трактати се [[философ]]ите како [[Сун-це]], [[Аристотел]], [[Џон Лок]], [[Дејвид Хјум]], [[Рене Декарт]], [[Вилијам Годвин]], [[Карл Маркс]] и други. Трактати исто така пишувале и низа [[теолог|теолози]] на теми поврзани со извесни аспекти на [[вера]]та.
 
941.847

уредувања