Топлина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Брзо додавање категорија Физика (со користење на HotCat))
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Топлината''' се дефинира како [[енергија]] во преод која се регистрира (чувствува) и пренесува како резултат на температурната разлика. Топлината секогаш поминува од потопло на постудено тело, така што насоката на распространување е одредена со природен закон (вториот закон на [[термодинамика]]та).
 
941.847

уредувања